Šioje knygoje autorius stengiasi kuo plačiau papasakoti, kaip klimato atšilimas paveiks mūsų planetos valstybes iki 2100 metų. Remdamasis naujausiais moksliniais tyrimais autorius prognozuoja, kaip pasikeis gyvenimo sąlygos...
Šioje knygoje autorius stengiasi kuo plačiau papasakoti, kaip klimato atšilimas paveiks mūsų planetos valstybes iki 2100 metų. Remdamasis naujausiais moksliniais tyrimais autorius prognozuoja, kaip pasikeis gyvenimo sąlygos Žemėje jeigu temperatūra atšils nuo 2 iki 8 laipsnių. Autorius teigia, kad viską dar galima pakeisti, tačiau reikia labai staigių pasaulinių pokyčių per artimiausius dešimtmečius, nes kuo ilgiau delsime, tuo sunkiau bus išspręsti šią problemą.
O problemų gausu jau dabar, nors temperatūra tėra pakilusi vienu laipsniu: sausros, uraganai, deginantis karštis, tirpstantys ledynai, rūgštėjantys vandenynai, nykstantys koralų rifai. Kad ir kur gyventum, prie vandenyno, džiuglėse ar giliai bet kuriame žemyne, problemų vistiek neišvengsi. Jei išvengsi karščių ar uraganų, dar nereiškia, kad išvengsi tropinių ligų, užnuodyto oro ar krūvos klimato pabėgėlių.
Situacija yra daug blogesnė nei kada nors anksčiau(ir ji dar pablogės) ir tai liudija akivaizdūs faktai:
1. "2018 metais pietryčių Pakistane buvo užfiksuota karščiausia žmonijos istorijoje balandžio mėnesio temperatūra"(P.51)
2. "Planetą lyg diržas juosianti kviečių augimo zona kas dešimtmetį pasislenka apie 260 kilometrų link Šiaurės ašigalio"(P.60)
3. "2004 metais buvo atliktas tyrimas, per kurį nustatyta, jog nuo 1950 metų mūsų auginamuose augaluose didumos vertingų medžiagų - bent jau baltymų, kalcio, geležies, vitamino C - kiekiai sumažėjo trečdaliu"(P.67)
4. "Devyneri iš dešimties žmonijos istorijos metai, per kuriuos laukiniai gaisrai buvo aktyviausi kilo po 2000 metų. Vos nuo 1979-ųjų visoje planetoje laukinių gaisrų sezonas pailgėjo 20 procentų. Amerikoje laukiniai gaisrai dabar nusiaubia dvigubai didesnius plotus nei 1970 metais"(P.83)
5. "Žuvys jau numigravo į šiaurę šimtus kilometrų ieškodamos šaltesnio vandens - plekšnės pasitraukė 400 kilometrų nuo rytinių Amerikos pakrančių, o skumbrės tiek nutolo nuo joms įprasto žemyno, kad jas gaudančių žvejų neberiboja jokios Europos Sąjungos taisyklės"(P.105)
Knygoje stengiamasi į klimato kaitą pažvelgti iš įvairių perspektyvų, kas vienu metu yra ir pliusas, ir minusas. Vienu metu galima sužinoti apie daugybę skirtingų dalykų, tačiau visoms aptariamoms temos trūksta išsamumo. Poskyriai iš esmės būna po 10 puslapių ir juose bandoma tiek aptarti dabartinius mokslinius faktus, tiek spėliojama, kaip viskas gali vystytis ateityje. Moksliniai faktai buvo įdomūs ir sukrečiantys, tačiau knygoje smarkiai per daug buvo visokių spėliojimų apie ateitį ir nuolatos vis pasikartodavo ta pati mintis, kad viskas priklauso nuo žmonių priimamų politinių sprendimų.
Tam tikri dalykai, kurie nepatiko:
1. Autorius tarsi kritikuoja visus ir viską, tačiau man nepatiko, kad nebuvo plačiau aptarta naftos bendrovių įtaka klimatui ir jų politinė įtaka. Knygoje jis remiasi Naomi Klein pasakojimais apie Puerto Riką ir "Šoko doktrina", tačiau kodėl pamiršo remtis Naomi Klein knyga "Tai viską keičia"? Atrodo, kad tai būtų sąmoningai praleista, nes autorius tikrai turėjo pasidomėti visomis Klein knygomis, jeigu sugebėjo paminėti dvi iš jų.
2. Milijardieriai, politikai, interesų konfliktai. Autorius vienoje vietoje pamini ir Bilą Geitsą, ir Eloną Maską, kurie užsiima filantropiniais projektais, tačiau paskui vėl nusuka temą į kitą pusę. Vėlgi, Naomi Klein jau rašė apie Geitso požiūrį į saulės energiją, o Elonas Muskas turi savo saulės energijos kompaniją, todėl jų į vieną krūvą nereikėtų mesti. O kur krūva kapitalistų, besikraunančių turtus iš naftos, dujų ir dezinformacijos?Kodėl jie neaptariami?
3. Svarbu tik kapitalistinis ekonomikos augimas. Jokios kritikos korporacijoms. Jokios kritikos kapitalistų nuolatiniam pelno troškimui. Ir kaip autorius galėjo pamiršti, pavyzdžiui, tokius straipsnius kaip: "Just 100 companies responsible for 71% of global emissions, study says"(The guardian, online: https://www.theguardian.com/sustainab... ). Taip pat yra žinoma, kas naftos atsargos visame pasaulyje sparčiai senka, todėl šalys, kurių eksportą sudaro vien nafta, bus priverstos arba bankrutuoti, arba mėginti spėti greitai ekonomiškai persiorientuoti.
Knyga, nors ir su trūkumais, tikrai verta dėmesio ir ypač tinka visiems, kurie dar nieko nėra skaitę apie klimato atšilimą. Vis dėlto, kartu siūlyčiau perskaityti ir šias knygas:
1. Naomi Klein. "Tai viską keičia"
2. Elizabeth Kolbert. "Šeštasis išnykimas".
3. Ziya Tong. "Realybės burbulas".
4. Malena Ernmann. "Lyg degtų namai: mūsų kova su klimato kaita"
5. Ashlee Vance. "Elon Musk: "Tesla", "Space X" ir fantastinės ateities paieškos"
rodyti daugiau