Mėgstu Tracy Chevalier knygas. Pirmoji, žinoma, buvo "Mergina su perlo auskaru", po to ir kitas skaičiau po truputį. Viena naujausių jos knygų - "Remarkable Creatures". Apie fosilijų ieškotojas moteris XIX a. pradžios...
Mėgstu Tracy Chevalier knygas. Pirmoji, žinoma, buvo "Mergina su perlo auskaru", po to ir kitas skaičiau po truputį. Viena naujausių jos knygų - "Remarkable Creatures". Apie fosilijų ieškotojas moteris XIX a. pradžios Anglijoje.
Kaip ir kitos Chevalier knygos, ši parašyta įdomiai, stilius įtraukia. Šiame romane nėra didelių dramų, jo tėkmė lėta ir rami. Istoriją pakaitomis pasakoja dvi istorinės asmenybės - Mary Anning ir Elizabeth Philpot. Mary Anning tiek nusipelniusi paleontologijai, kad prieš kelias dienas Google net pagerbė jos atminimą iliustracija paieškos pagrindiniame puslapyje 125-ojo gimtadienio proga.
XIX a. pradžioje moterys "turėjo savo vietą", jos negalėjo būti mokslininkėmis (juk net ir į universitetus jų nepriimdavo). Nieko keisto, kad visuomenė į moteris, kurių pomėgis (ir net gyvenimo būdas) - per dienų dienas klaidžioti pajūriu išekant fosilijų, žiūrėjo, švelniai tariant, įtariai. Elizabeth Philpot - viduriniosios klasės atstovė, netekėjusi (grubiai tariant, senmergė). Na ok, ji nedirba, vyru ir vaikais rūpintis nereikia, tai į jos keistenybes galima žiūrėti pro pirštus. Bet Mary Anning yra iš darbininkų šeimos, kuri vos suduria galą su galu. Fosilijų rinkimas - jos šeimos verslo dalis. Mary "turi akį" rasti įvairias įdomias fosilijas, kurias vėliau gali parduoti turistams ar rimtesniems kolekcionieriams.
Mary Anning atrado pirmąjį ichtiozauro skeletą, vėliau - ir pterozaurą, padarė daug įvairių atradimų paleontologijos srityje. Dėl to, kad buvo moteris, ir dar iš darbininkų šeimos, ji pati savo atradimų negalėjo publikuoti. Bet su ja intensyviai bendradarbiavo daugybė garsių to meto Anglijos geologų.
Skaitant knygą įdomi buvo ir religinė pusė. Tuo metu žmonėms (net ir mokslininkams) buvo sunku suvokti, kad fosilijos gali būti jau išnykusių gyvūnų liekanos. Juk tai reikštų, kad Dievas, sukūręs pasaulį, kažkodėl kai kurioms rūšims ėmė ir leido išnykti. Bet juk ir jis pats, ir jo sukurtas pasaulis yra tobulas, tai kaipgi čia taip... Be to, vyravo bažnytinis Biblijos išaiškinimas, pagal kurį pasaulis buvo sukurtas prieš 6000 metų. Tokios nuostatos irgi buvo sunkiai suderinamos su randamomis fosilijomis.
Žodžiu, knyga labai įdomi ir pažintine prasme. Tracy Chevalier turi talentą atrasti nežinomas įdomias istorines temas ir jas patraukliai aprašyti romano forma. Rekomenduoju.
rodyti daugiau