Kaire kurį laiką mėgau naudotis metro, ypač kai galutiniai pasiįkyrėdavo: 1) į tikslą karuselės principu tave mėginantys vežti taksi vairuotojai; 2) smegenų košę nuo kaukolės ir ausis nuo smilkinkaulio atkratantis ar...
Kaire kurį laiką mėgau naudotis metro, ypač kai galutiniai pasiįkyrėdavo: 1) į tikslą karuselės principu tave mėginantys vežti taksi vairuotojai; 2) smegenų košę nuo kaukolės ir ausis nuo smilkinkaulio atkratantis ar dantis iš žandikaulio palaisvinantis tramvajus; 3) niekad nesuprasi, į kur ir pro kur važiuojantys autobusai, į kuriuos kaip stichinė nelaimė užgriūvančiu vietinių paslaugumu esi įsodinamas akimirksniu, bet paskui po čia pat susibūrusios vietinių tarybos pasitarimo esi persodinamas dar bent tris kartus; 4) ausų būgnelius sprogdinančiu garsu per radiją recituojamo Korano nirvanoje paskendusių vairuotojų pilotuojami pusšimčio metų senumo klebantys mikriakai-maniakai, ant kurių trivietės sėdynės kaip ketvirtąjį turi įsprausti savą užpakalį, pusę žando pro niekad neuždaromas mikriako duris palikdamas šypsoti pakelėse stirksantiems, o kai mikriakas, regis, tuoj tuoj perplyš pusiau nuo keleivių tirštumo, būtinai dar įsikepurnės kokia Montserrat Caballe proporcijų dama su pirkinių ryšuliu ant galvos ir gyva višta po pažastimi.
Vis dėlto mano meilė metro buvo tokia niekinga! - toptelėjo perskaičius šiandieninio egiptiečių novelisto Khaledo al Khamissio debiutinę jau bestseleriu Egipte tapusią knygą "Taxi", kurią sudaro 58 emocingi, šmaikštūs ir taikliai kasdienio Egipto gyvenimo nuotrupas atspindintys Kairo taksistų monologai. Šitai kai kurie literatūros kritikai jau pavadino sakytinės istorijos klasika, kurią kuria 80 tūkstančių taksi vairuotojų, kasdien besigrumiančių Kairo gatvėse, kad sudurtų galą su galu. Būtent - 80 tūkstančių! Mat, autoriaus žodžiais tariant, nepakenčiamos 9-ojo dešimtmečio dienos, kai surasti Ali Babos lobius buvo paprasčiau nei laisvą taksi Kaire - jau praeitis. 9-ojo dešimtmečio viduryje paskelbtu šalies dekretu buvo leista bet kokį automobilį paversti į taksi, ir taip kiekvienas Ahmedas, Mahmudas ir Muchamedas savo net vos judantį kledarą išstūmė į gatves kilnesnei misijai, nei tik tupinti vištas kieme. Kita vertus, tai nebuvo blogiausias sprendimas! Net jei iš pažiūros atrodo, kad Kaire ir taip vairuoja visi, kurie koja jau pasiekia akceleratoriaus pedalą (sakoma, kas nematė Kairo gatvių, išties nepatyrė pasaulio chaoso), iš tiesų tik apie 15 proc. namų ūkių Kaire turi nuosavą automobilį. Be to, nenuginčijama ir tai, kad minėtas dekretas padėjo išgelbėti daugybę kairiečių gyvybių, mat dėl padidėjusios automobilių gatvėse koncentracijos bet kokios transporto priemonės tiesiog įstrigo nesibaigiančiose grūstyse - prieš tai, Pasaulio banko tyrimų duomenimis, avaringumas Kaire buvo vienas didžiausių pasaulyje.
Taigi aštrios plunksnos ir subtilaus humoro mėgėjams arba Kairo mylėtojams al Khamissi "Taxi" bus tikra atgaiva, o planuojantiems užsukti į Kairą knyga pravers ir praktiniais tikslais, kartu su miesto vadovu, tik, gink, Dieve, ne aktualiausio leidimo, o kiek įmanoma ankstesnių dešimtmečių - tokių jau neegzistuojančio miesto vadovų (kuriuose rasite senokai sugriuvusių ar nugriautų istorinių pastatų, viešbučių ar restoranų adresą ir darbo laiką, išnaikintų parkų ar iškirstų sodų aprašymus) vis dar nesunkiai galima aptikti dulkėse paskendusiose mažesnių knygų parduotuvėlių lentynose. Kam?! Kaip sako Kairo taksistai, šalies valdžia pakeičia objektų ar gatvių pavadinimus, bet niekas apie tai nežino, nė taksistai. Net viena iš centrinių istorinių Kairo gatvių, oficialiu pavadinimu Talaat Harb, ir po 50 metų kairiečių vadinama ne kaip nors kitaip, o tik Suleimano Pašos vardu. Tad norint susigaudyti painioje Kairo geografijoje, teks išstudijuoti ir tai. Bet jei įstrigę nebent astronominiais matais išmatuojamoje grūstyje galiausiai spjausite į bet kokią transporto priemonę ir pasileisite po Kairo gatvių chaosą pėsčiomis, žinokit, jūs ne pirmas toks. Kadaise Amerikos ambasadorius Nicholasas Veliotesas, kurio limuzinas pusei dienos beviltiškai nugrimzdo bekraščiame Kairo automobilių liūne, pasielgė lygiai taip pat.
rodyti daugiau